  • CU0131R75BAT2A
CU0131R75BAT2A
advertisement
Manufacturer No:
CU0131R75BAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CU0131R75BAT2A
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Description:
CU 0.75pF 25V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
Quantity:
In Stock : 12383
Step5Bar-code shipping tag
CU0131R75BAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    CU
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Feature
    Ultra Low ESR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Wraparound
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    0.75pF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Height
    0.33mm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm