  • CVCO55BE-2650-2800
CVCO55BE-2650-2800
advertisement
Manufacturer No:
CVCO55BE-2650-2800
Manufacturer:
Crystek Corporation
HK JDW NO:
198-CVCO55BE-2650-2800
Package:
16-QFN, Variant
Description:
VCO 2725MHZ 0.5-4.6V 12.7X12.7MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CVCO55BE-2650-2800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-QFN, Variant
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2011
  • Series
    CVCO55
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V
  • Frequency
    2.8GHz
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Load Capacitance
    47pF
  • Frequency Range
    2650MHz~2800MHz
  • Frequency - Cutoff or Center
    2725MHz
  • Icc Max
    25mA
  • Phase Noise Typ (dBc/Hz)
    -102
  • 2nd Harmonic, Typ (dBc)
    -15
  • Tuning Voltage (VDC)
    0.5V~4.6V
  • Power (dBm)
    0 ±3
  • Pushing (MHz/V)
    2
  • Height
    0.150 3.81mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    12.7mm