  • CVCO55CC-2567-2741
CVCO55CC-2567-2741
advertisement
Manufacturer No:
CVCO55CC-2567-2741
Manufacturer:
Crystek Corporation
HK JDW NO:
198-CVCO55CC-2567-2741
Package:
16-QFN, Variant
Description:
VCO 2654MHZ 0.1-16V 12.7X12.7MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CVCO55CC-2567-2741
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    8V
  • Frequency
    2.741GHz
  • Operating Supply Voltage
    8V
  • Load Capacitance
    22pF
  • Frequency Range
    2567MHz~2741MHz
  • Frequency - Cutoff or Center
    2654MHz
  • Icc Max
    35mA
  • Phase Noise Typ (dBc/Hz)
    -108
  • 2nd Harmonic, Typ (dBc)
    -15
  • Tuning Voltage (VDC)
    0.1V~16V
  • Power (dBm)
    5 ±2
  • Pushing (MHz/V)
    1
  • Height
    0.220 5.59mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    12.7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    16-QFN, Variant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C