  • CW105550A-11NJ
CW105550A-11NJ
advertisement
Manufacturer No:
CW105550A-11NJ
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CW105550A-11NJ
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CW105550A-11NJ
Description:
Quantity:
In Stock : 10242
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CW105550A-11NJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CW105550A
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Current Rating (Amps)
    640mA
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Inductance
    11nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    120mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    3.68GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    26 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    26
  • Inductance Frequency - Test
    250MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    0.64A
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm