  • CWA48125E
CWA48125E
advertisement
Manufacturer No:
CWA48125E
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-CWA48125E
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
CWA48125E
Description:
SSR RELAY SPST-NO 125A 48-660V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CWA48125E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CWA48125E.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Hockey Puck
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    CW48
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Screw
  • Current Rating
    125A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Operating Supply Voltage
    660V
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    18V~36VAC
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Output Voltage
    660V
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    48V~660V
  • Input Current
    24mA
  • Load Current
    125A
  • Height
    33mm
  • Length
    58.4mm
  • Width
    45.7mm