  • CWD48125
CWD48125
advertisement
Manufacturer No:
CWD48125
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-CWD48125
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
CWD48125
Description:
Solid State Relays - Industrial Mount 0.15-125A DC CONTROL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CWD48125
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CWD48125.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Hockey Puck
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CW48
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating
    125A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    660V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • Output Voltage
    660V
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Operating Supply Voltage
    660V
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    4V~32VDC
  • Output Current
    125A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Output Voltage
    660V
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    48V~660V
  • Input Current
    10mA
  • Isolation Voltage
    4kV
  • Height
    33mm
  • Length
    58.4mm
  • Width
    45.7mm