  • CWR-140-20-0000
CWR-140-20-0000
advertisement
Manufacturer No:
CWR-140-20-0000
Manufacturer:
CW Industries
HK JDW NO:
209-CWR-140-20-0000
Package:
Datasheet:
CWR-140-20-0000
Description:
CONN PCB IDC 20POS W/COVER LIP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CWR-140-20-0000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Body Breadth
    0.525 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.225 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Wire Gauge
    28-30 AWG, Stranded or Solid
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Termination Type
    SOLDER
  • Wire Gauge (Max)
    30 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    28 AWG
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Cable Termination
    IDC
  • Cable Pitch
    0.050 1.27mm
  • Board-Side Pitch
    0.200 5.08mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Insulation Material
    THERMOPLASTIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    CWR
  • Feature
    Closed End, Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Ribbon Cable
  • Number of Positions
    20
  • Color
    Blue
  • Number of Rows
    4
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.02 inch