  • CWR09DB335KC
CWR09DB335KC
advertisement
Manufacturer No:
CWR09DB335KC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CWR09DB335KC
Package:
B
Datasheet:
CWR09DB335KC
Description:
3.3μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk B
Step5Bar-code shipping tag
CWR09DB335KC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    B
  • Surface Mount
    YES
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    3.3μF
  • Depth
    1.27mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6V
  • Size Code
    1505
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    40mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    1.27mm
  • Length
    3.81mm