  • CWR11HB155KB
CWR11HB155KB
advertisement
Manufacturer No:
CWR11HB155KB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CWR11HB155KB
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
1.5μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0005mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
CWR11HB155KB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    1.5μF
  • Depth
    1.6mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    15V
  • Size Code
    1306
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Ripple Current
    40mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm