  • CWR29KB106KCGZ
CWR29KB106KCGZ
advertisement
Manufacturer No:
CWR29KB106KCGZ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CWR29KB106KCGZ
Package:
G
Datasheet:
Description:
10μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 350mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.003mA Bulk G
Step5Bar-code shipping tag
CWR29KB106KCGZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size Code
    2611
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    240mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    2.79mm
  • Length
    6.73mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    G
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Depth
    2.79mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    350mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V