  • CX0603MRX7R0BB472
CX0603MRX7R0BB472
advertisement
Manufacturer No:
CX0603MRX7R0BB472
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CX0603MRX7R0BB472
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CX0603MRX7R0BB472
Description:
X2Y® 4700pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm -55°C~125°C Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CX0603MRX7R0BB472
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    X2Y®
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (X2Y)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Approval Agency
    IEC
  • Case Code (Imperial)
  • Physical Dimension
    L1.6XB0.85XH0.75 (mm)/L0.063XB0.033XH0.03 (inch)
  • Filter Type
    FEED THROUGH CAPACITOR
  • Insulation Resistance-Min
    10000MOhm
  • Height
    650μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.85mm
  • Thickness (Max)
    0.030 0.75mm