  • CY14X51G50
CY14X51G50
advertisement
Manufacturer No:
CY14X51G50
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-CY14X51G50
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
CY14X51G50
Description:
Specialty Fuses 500 Volts Cylindrical Fuses
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CY14X51G50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    CY
  • Size / Dimension
    0.551Diax2.008L 14.00mmx51.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Current Rating
    50A
  • Reference Standard
    IEC
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Body Length or Diameter
    14mm
  • Physical Dimension
    14mm x 51mm
  • Current
    50A
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Rated Voltage
    400V
  • Rated Breaking Capacity
    80000 A
  • Body Height
    51mm