  • CY22050ZXC-150
CY22050ZXC-150
advertisement
Manufacturer No:
CY22050ZXC-150
HK JDW NO:
217-CY22050ZXC-150
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
CY22050ZXC-150
Description:
Clock Generator, Fanout Distribution 150MHz CY22050 Clock Generators 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Surface Mount 2.5V 3.3V Tube
Purchasing and Inquiry
CY22050ZXC-150 Overview
A clock integrated circuit is packaged in a Tube-shaped package because it is for use as a clock. Clock PLL is embedded in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. There is a Clock PLL called LVCMOS, LVTTL, Crystal which is designed to be the input to this clock generator. An implementation of 1 circuits is required in order to fully utili1e the capabilities of the electrical part. 150MHz is the maximal value for normal operation. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. Clock generators should operate with the voltage supply of 2.5V 3.3V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to 0°C~70°C. As the name suggests, this is a clock generator that is compatible with CMOS logic levels. This electronic component can be classified as a Clock Generator, Fanout Distribution. The related electrical components for the base part number CY22050 can be found below. A 16 pin is available on the clock PLL. A frequency generator with 0°C operations has an impressive low-temperature performance. It is possible for the clock generator ic to work at 70°C with a reduced performance. Electronic frequency generator can handle voltages up to 3.3V. A voltage exceeding 3.465V is not acceptable for supply to this frequency generator. This RF synthesizer can handle voltages as low as 3.135V.
CY22050ZXC-150 Features
Available in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Operating supply voltage of 3.3V
CY22050ZXC-150 Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY22050ZXC-150 Clock Generators applications.
  • Phase modulation cellular systems
  • Mechanical devices
  • High-frequency induction heating
  • Digital HDTV systems
  • Picocells, femtocells and small cells
  • Telecommunication systems
  • Fiber Channel
  • Bluetooth transmitters
  • Laptops
  • Radiotelephones
Step5Bar-code shipping tag
CY22050ZXC-150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-TSSOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock Generator, Fanout Distribution
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V
  • Base Part Number
    CY22050
  • Output
    CMOS
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Frequency (Max)
    150MHz