  • CY23EP05SXC-1T
CY23EP05SXC-1T
advertisement
Manufacturer No:
CY23EP05SXC-1T
HK JDW NO:
217-CY23EP05SXC-1T
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
CY23EP05SXC-1T
Description:
2.5V Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer 133MHz 167MHz CY23EP05 Clock Generators 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 8 Terminals Surface Mount 2.5V 3.3V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
CY23EP05SXC-1T Overview
The Tape & Reel (TR) method is used for packaging clock ICs. In the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, there is an embedded clock generator. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains 8 terminations that can be found in frequency synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 2.5V. This clock generator receives its inputs from LVCMOS, LVTTL, which is designed to be the clock source. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. It provides a maximum frequency of 133MHz 167MHz. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. 2.7V would be the maximum supply voltage for this clock generator. Keeping the supply voltage for this frequency synthesizer above 2.3V is recommended for safety reasons. There are 2.5V 3.3V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to 0°C~70°C. LVCMOS is designed for clock generator's output. This electronic component can be classified into Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer. In this IC, a 8-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. This part number is related to its related electronic parts. It is possible to connect to the PLL via 8 pins. RF synthesizers can handle a voltage of 3.3V as the supply voltage. And basically, this clock generator is often classified as a kind of Clock Drivers. With ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY, this clock generator produces better clock signals. 5 signal outputs are provided for enhancing output frequency as much as possible.
CY23EP05SXC-1T Features
Available in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 2.5V
Operating supply voltage of 3.3V
CY23EP05SXC-1T Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY23EP05SXC-1T Clock Generators applications.
  • Medical equipment
  • Bluetooth receivers
  • Quenching?
  • Wi-Fi routers
  • Picocells, femtocells and small cells
  • Vector network analyzers (VNA)
  • Digital circuits
  • Broadcast communication
  • Wide area power system
  • Line cards used in telephone exchange
Step5Bar-code shipping tag
CY23EP05SXC-1T
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY23EP05
  • Output
    LVCMOS
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    5
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    45mA
  • Frequency (Max)
    133MHz 167MHz
  • Input
    LVCMOS, LVTTL
  • Ratio - Input:Output
    1:5
  • PLL
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Propagation Delay (tpd)
    0.2 ns
  • fmax-Min
    220 MHz
  • Width
    3.9mm