  • CY2X013LXI100T
CY2X013LXI100T
advertisement
Manufacturer No:
CY2X013LXI100T
HK JDW NO:
217-CY2X013LXI100T
Package:
6-CLCC
Datasheet:
CY2X013LXI100T
Description:
2.5V Oscillator, Crystal Programmable Timers CY2X013 6 Pins 100MHz 2.5V 6-CLCC
Purchasing and Inquiry
CY2X013LXI100T Overview
The timer clock is enclosed in a packaging that is attached to the 6-CLCC. 100MHz sets the frequency of the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Type Surface Mount mounting is recommended.It is possible to provide a voltage of 2.375V~3.6V by using the programmable timer.The type of chips can be divided into Oscillator, Crystal. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 125mA voltage. It is based on CY2X013. The timer clock contains 6 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 3.3V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 2.5V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: CAN ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY. The sum of the IC chip pins is 6 . The number of the chip's terminations sums up to 6. Its subcategory belongs to Clock Generators.
CY2X013LXI100T Features
Operate frequency at 100MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Additional Feature: CAN ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
CY2X013LXI100T Applications
  • Power-On Reset Timer
  • Safety and Security Platforms
  • Precision timing
  • Tamper Detection
  • “Heartbeat” Timers
  • Clutch Actuator circuit
  • Low-Power Wireless
  • Sensor Node
  • Domestic appliances
  • Battery Powered Systems
Step5Bar-code shipping tag
CY2X013LXI100T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-CLCC
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Oscillator, Crystal
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold (Ni/Au)
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Clock Generators
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Depth
    3.2mm
  • Frequency
    100MHz
  • Frequency Stability
    55 ppm
  • Base Part Number
    CY2X013
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    125mA
  • Load Capacitance
    15pF
  • Height Seated (Max)
    1.3mm
  • Length
    5mm