  • CY2X013LXI100T
CY2X013LXI100T
advertisement
Manufacturer No:
CY2X013LXI100T
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-CY2X013LXI100T
Package:
6-CLCC
Datasheet:
CY2X013LXI100T
Description:
Oscillator, Crystal Programmable Timers 100MHz 6-CLCC
Purchasing and Inquiry
CY2X013LXI100T Overview
It is enclosed in the 6-CLCC packaging along with the digital timer. A frequency of 100MHz is set for the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. There is no recommended mounting type other than Surface Mount.The programmable timer can supply a voltage of 2.375V~3.6V.The type of chips can be divided into Oscillator, Crystal. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 125mA.
CY2X013LXI100T Features
Operate frequency at 100MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:125mA
CY2X013LXI100T Applications
  • Domestic appliances
  • Power-On Reset Timer
  • Battery Powered Systems
  • Sensor Node
  • Electric Vehicles
  • Always On Systems
  • Remote Sensors
  • Remote Data-Logger
  • Building Automation
  • Intruder Detection
Step5Bar-code shipping tag
CY2X013LXI100T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-CLCC
  • Supplier Device Package
    6-CLCC (5x3.2)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Oscillator, Crystal
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.6V
  • Frequency
    100MHz
  • Current - Supply
    125mA