  • CY7C1308DV25C-167BZC
CY7C1308DV25C-167BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1308DV25C-167BZC
HK JDW NO:
699-CY7C1308DV25C-167BZC
Package:
165-LBGA
Description:
165 Pin Memory IC 15mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1308DV25C-167BZC
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Number of Terminations
    165
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR
  • Voltage - Supply
    2.4V~2.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    165
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B165
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.4V
  • Memory Size
    9Mb 256K x 36
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Organization
    256KX36
  • Memory Width
    36
  • Memory Density
    9437184 bit
  • Access Time (Max)
    3 ns
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    13mm