  • CY7C131-55JXI
CY7C131-55JXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C131-55JXI
HK JDW NO:
699-CY7C131-55JXI
Package:
52-LCC (J-Lead)
Datasheet:
CY7C131-55JXI
Description:
52 Pin Memory IC 19.1262mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C131-55JXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Length
    19.1262mm
  • Width
    19.1262mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    52-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    52
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    INTERRUPT FLAG
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    52
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J52
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V