  • CY7C1471BV33-117AXC
CY7C1471BV33-117AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1471BV33-117AXC
HK JDW NO:
699-CY7C1471BV33-117AXC
Package:
100-LQFP
Description:
NoBL™ 100 Pin Memory IC NoBL™ Series 20mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1471BV33-117AXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Additional Feature
    FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G100
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    117MHz
  • Access Time
    7.5ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    2MX36
  • Memory Width
    36
  • Memory Density
    75497472 bit
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm