  • CY7C1474BV33-167BGI
CY7C1474BV33-167BGI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1474BV33-167BGI
HK JDW NO:
699-CY7C1474BV33-167BGI
Package:
209-BGA
Description:
NoBL™ 209 Pin Memory IC NoBL™ Series 22mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1474BV33-167BGI
  • Package / Case
    209-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • Number of Terminations
    209
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    209
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B209
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    72Mb 1M x 72
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Access Time
    3.4ns
  • Organization
    1MX72
  • Memory Width
    72
  • Memory Density
    75497472 bit
  • Length
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.96mm
  • Width
    14mm