  • CY7C1474V25-167BGC
CY7C1474V25-167BGC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1474V25-167BGC
HK JDW NO:
699-CY7C1474V25-167BGC
Package:
209-BGA
Description:
NoBL™ 209 Pin Memory IC NoBL™ Series 22mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1474V25-167BGC
    Select All
  • Width
    14mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    209-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    209
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    209
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B209
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.625V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Memory Size
    72Mb 1M x 72
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Access Time
    3.4ns
  • Organization
    1MX72
  • Memory Width
    72
  • Memory Density
    75497472 bit
  • Length
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.96mm