  • CY7C68000A-56LFXC
CY7C68000A-56LFXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68000A-56LFXC
HK JDW NO:
217-CY7C68000A-56LFXC
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C68000A-56LFXC
Description:
56 Terminations 3.3V 56 Pin CY7C68000 Receivers 1 Bits 1/1 Drivers/Receivers 1 Functions
Quantity:
In Stock : 8037
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68000A-56LFXC
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    CY7C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Transceiver
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C68000
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Nominal Supply Current
    175mA
  • Data Rate
    480 Mbps
  • Protocol
    USB 2.0
  • Input Characteristics
    STANDARD
  • Number of Drivers/Receivers
    1/1
  • Driver Number of Bits
    1
  • Receiver Number of Bits
  • Duplex
    Full
  • Interface Standard
    GENERAL PURPOSE
  • Number of Transceivers
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm