  • CY7C68024-56LFXC
CY7C68024-56LFXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68024-56LFXC
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-CY7C68024-56LFXC
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C68024-56LFXC
Purchasing and Inquiry
CY7C68024-56LFXC Overview
Materials from Tray are used in its packaging. This information is provided in the 56-VFQFN Exposed Pad in order to save space on the board. Known for its high quality and reliable performance, it is a type of NAND Flash - USB. Set the operating temperature to 0°C~70°C. 3V~3.6V voltage should be supplied for its normal operation. It is mounted based on the technique of Surface Mount. There are 56 terminations used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line. Approximately 3.3V volts are supplied to the device. The 56 pins are configured on the board. The reflow temperaure limit of 260 is determined by the component with the lowest tolerance for high temperatures. uPs/uCs/peripheral ICs are integrated with SECONDARY STORAGE CONTROLLER, FLASH MEMORY DRIVE. Generally, it belongs to the EZ-USB NX2LP? series, which is widely accepted throughout the industry.
CY7C68024-56LFXC Features
Available in the 56-VFQFN Exposed Pad package
NAND Flash - USB as controller type
Operating temperature of 0°C~70°C
CY7C68024-56LFXC Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC CY7C68024-56LFXC Memory Controllers applications.
  • NVSRAM Modules
  • High reliability & industrial Compact FlashTM Cards (CFC)
  • Facsimile, Printers and Photocopiers
  • System-in-Package (SiP) embedded flash drives (eSSD)
  • Embedded Systems
  • Security Flash Drive
  • Multi-Chip-Modules (MCM)
  • Point-of-Sale Systems
  • Discrete on-board flash drive or disk-on-board (DoB) integration
  • MultiMediaCardsTM (MMC)
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68024-56LFXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    EZ-USB NX2LP™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    TIN
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    56
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N56
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SECONDARY STORAGE CONTROLLER, FLASH MEMORY DRIVE
  • Controller Type
    NAND Flash - USB
  • Host Interface Standard
    USB
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm