  • CY7C68024-56LFXC
CY7C68024-56LFXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68024-56LFXC
HK JDW NO:
217-CY7C68024-56LFXC
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C68024-56LFXC
Purchasing and Inquiry
CY7C68024-56LFXC Overview
Materials from Tray are used in its packaging. As a result, it is provided in the 56-VFQFN Exposed Pad to save space. There are several types of NAND Flash - USB and it is a high-quality and reliable type. 0°C~70°C should be the operating temperature. It requires a voltage of 3V~3.6V in order to operate normally. The mounting technique is based on the Surface Mount method. There are more related electronic parts based on the part number CY7C68024. Signals are prevented from reflecting off the transmission line end by means of 56 terminations. There is a voltage supply to the device of 3.3V. It is configured with 56 pins. As a result of the component with the lowest tolerance for high temperatures, the reflow temperature limit of 260 has been established. A kind of electronic apart with 56 channels is involved. There is a subcategory of Bus Controllers for this item. High efficiency can be achieved when the power supplies of 3.3V is provided. Its uPs, uCs, and peripheral ICs are integrated with SECONDARY STORAGE CONTROLLER, FLASH MEMORY DRIVE. There is wide acceptance of this product as it belongs to the EZ-USB NX2LP? series.
CY7C68024-56LFXC Features
Available in the 56-VFQFN Exposed Pad package
NAND Flash - USB as controller type
Operating temperature of 0°C~70°C
CY7C68024-56LFXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY7C68024-56LFXC Memory Controllers applications.
  • SecureDigitial- SD Cards for industrial and consumer applications
  • SmartCards
  • Embedded modules including U.2, M.2, MO-297 and MO-300
  • microSD cards for consumer and mobile applications
  • Facsimile, Printers and Photocopiers
  • Point-of-Sale Systems
  • Embedded Systems
  • NVSRAM Modules
  • eMMC embedded Flash
  • Solid State Disks (SSD)
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68024-56LFXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    EZ-USB NX2LP™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bus Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C68024
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SECONDARY STORAGE CONTROLLER, FLASH MEMORY DRIVE
  • Controller Type
    NAND Flash - USB
  • Host Interface Standard
    USB
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm