  • CY8C21434-24LCXI
CY8C21434-24LCXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C21434-24LCXI
HK JDW NO:
699-CY8C21434-24LCXI
Package:
32-XFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C21434-24LCXI
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C21xxx Series 5V 32-XFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 15514
Step5Bar-code shipping tag
CY8C21434-24LCXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-XFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PSOC®1 CY8C21xxx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.7V AND 3.3V SUPPLY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    32
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N32
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    28
  • Speed
    24MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    24.6MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 28x8b
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    512
  • Bus Compatibility
    USB
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.4mm
  • Width
    5mm