  • CY8C24094-24LFXI
CY8C24094-24LFXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C24094-24LFXI
HK JDW NO:
217-CY8C24094-24LFXI
Package:
100-VFBGA
Datasheet:
Description:
16KB 16K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C24xxx Series CY8C24094 100 Pin 24MHz 5V 100-VFBGA
Quantity:
In Stock : 1560
Step5Bar-code shipping tag
CY8C24094-24LFXI
  • Package / Case
    100-VFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PSOC®1 CY8C24xxx
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    68
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 3 V MINIMUM SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8C24094
  • Pin Count
    68
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N68
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    56
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    27mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 48x14b; D/A 2x9b
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    16348
  • CPU Family
    NO
  • Bus Compatibility
    I2C; USB
  • Height
    850μm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm