  • CY8C24423-24PVIT
CY8C24423-24PVIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C24423-24PVIT
HK JDW NO:
217-CY8C24423-24PVIT
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
CY8C24423-24PVIT
Description:
4KB 4K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C24xxx Series CY8C24423 24MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 2710
Step5Bar-code shipping tag
CY8C24423-24PVIT
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PSOC®1 CY8C24xxx
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY8C24423
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Number of I/O
    24
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    4KB 4K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    8mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 2x14b; D/A 2x9b
  • Access Time
    24 μs
  • ROM (words)
    4096
  • CPU Family
  • Length
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm