  • CY8C24894-24LFXA
CY8C24894-24LFXA
advertisement
Manufacturer No:
CY8C24894-24LFXA
HK JDW NO:
217-CY8C24894-24LFXA
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C24894-24LFXA
Description:
16KB 16K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C24xxx Series CY8C24894 56 Pin 24MHz 5V 56-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8332
Step5Bar-code shipping tag
CY8C24894-24LFXA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PSOC®1 CY8C24xxx
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY8C24894
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    49
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    27mA
  • Data Converter
    A/D 48x14b; D/A 2x9b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    16384
    NO
  • Number of Programmable I/O
    49
  • RAM (words)
  • Length
    8mm
  • Height Seated (Max)
    1mm