  • CY8C26233-24PI
CY8C26233-24PI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C26233-24PI
HK JDW NO:
217-CY8C26233-24PI
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
CY8C26233-24PI
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C26xxx Series CY8C26233 20 Pin 24MHz 3.3V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 14954
Step5Bar-code shipping tag
CY8C26233-24PI
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PSOC®1 CY8C26xxx
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    24MHz
  • Base Part Number
    CY8C26233
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 1x8b, 1x11b, 1x12b; D/A 1x9b
  • Access Time
    24 μs
  • Standby Current-Max
    0.000005A
    256
  • UV Erasable
    N
  • ROM Size (bits)
    8192Bits
  • Length
    25.527mm
  • Height Seated (Max)
    4.826mm
  • Width
    7.62mm