  • CY8C27643-24LFXIT
CY8C27643-24LFXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C27643-24LFXIT
HK JDW NO:
217-CY8C27643-24LFXIT
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C27643-24LFXIT
Description:
16KB 16K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C27xxx Series CY8C27643 48 Pin 24MHz 5V 48-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2857
Step5Bar-code shipping tag
CY8C27643-24LFXIT
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    44
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    8mA
  • Data Converter
    A/D 4x14b; D/A 4x9b
  • Access Time
    24 μs
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    16384
  • RAM (words)
    256
  • Bus Compatibility
    USB
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PSOC®1 CY8C27xxx
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8C27643
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V