  • CY8CPLC20-48LFXI
CY8CPLC20-48LFXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8CPLC20-48LFXI
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-CY8CPLC20-48LFXI
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8CPLC20-48LFXI
Description:
48 Termination 0.5mm Modem 5V 48-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY8CPLC20-48LFXI Overview
There is a possibility of mounting PCBs on Surface Mount.In addition to its low package cost, the 48-VFQFN Exposed Pad has other advantages.For normal operation, 4.75V~5.25V Supply Voltage is provided.Material Tray is used in the Packaging.Several 48 pins are available for specific applications.There are 48 terminations in the program.The voltage at 5V is required for this system to function.85°C is the maximum operating temperature.-40°C should be at least the Operating Temperature.It has the uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROPROCESSOR CIRCUIT.
CY8CPLC20-48LFXI Features
48-VFQFN Exposed Pad package
48 pin count
48 terminations
CY8CPLC20-48LFXI Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC CY8CPLC20-48LFXI Modems ICs & Modules applications.
  • Long-distance fiber optic network applications
  • Copper and fiber optic cables connection network
  • Fiber distributed data interface (FDDI)
  • Thermal management
  • Notebook
  • Shortwave receiver
  • Single to Multimode Fiber Conversion
  • Wireless security systems
  • Home theater wiring-free
  • AV receiver
Step5Bar-code shipping tag
CY8CPLC20-48LFXI
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    48
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N48
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
    2.4k
  • Data Format
    FSK
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm