  • CYRF9935-24LQXC
CYRF9935-24LQXC
advertisement
Manufacturer No:
CYRF9935-24LQXC
HK JDW NO:
217-CYRF9935-24LQXC
Package:
24-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CYRF9935-24LQXC
Purchasing and Inquiry
CYRF9935-24LQXC Overview
The board's 24-UFQFN Exposed Pad package saves space. Surface Mount represents this RF transceiver's mounting method.There is no doubt that this is a very efficient and reliable TxRx Only.A high level of reliability is provided by using an advanced transceiver RF' packaging Tray.The transceiver is mounted by Surface Mount.The RF transceiver comes from the well-known WirelessUSB? series.A frequency of 2.4GHz is used as the basis for operation.
CYRF9935-24LQXC Features
24-UFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx Only
Tray is used
WirelessUSB? series
CYRF9935-24LQXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CYRF9935-24LQXC RF Transceiver ICs applications.
  • Internet of Things (IoT)
  • Home and Security
  • Health and Fitness
  • Secure Payment
  • Location and Asset Tracking
  • Automotive
  • Wireless Price Tags
  • Switch
Step5Bar-code shipping tag
CYRF9935-24LQXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-UFQFN Exposed Pad
  • Weight
    928.191737mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    WirelessUSB™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Type
    TxRx Only
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    1.9V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Depth
    4mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N24
  • Power - Output
    0dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Data Rate (Max)
    2Mbps
  • Serial Interfaces
    SPI
  • Current - Receiving
    14mA~15mA
  • Current - Transmitting
    6.3mA~15mA
  • Number of Receivers
    1
  • Modulation
    GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -93 dBm
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    4mm