  • CZRER52C22
CZRER52C22
advertisement
Manufacturer No:
CZRER52C22
HK JDW NO:
186-CZRER52C22
Datasheet:
CZRER52C22
Purchasing and Inquiry
CZRER52C22 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 17V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 100nA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 5mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
CZRER52C22 Features
reverse leakage current of 100nA @ 17V
100nA @ 17V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA
CZRER52C22 Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRER52C22 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRER52C22
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Base Part Number
    CZRER52C22
  • Case Code (Metric)
    1308
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    55Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 17V
  • Power Dissipation
    150mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Reference Voltage
    22V
  • Zener Voltage
    22V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Zener Current
    5mA