  • CZRF52C20-HF
CZRF52C20-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRF52C20-HF
HK JDW NO:
186-CZRF52C20-HF
Datasheet:
CZRF52C20-HF
Purchasing and Inquiry
CZRF52C20-HF Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 15V is required.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 20V.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
CZRF52C20-HF Features
reverse leakage current of 100nA @ 15V
100nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
CZRF52C20-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRF52C20-HF applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRF52C20-HF
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±5%
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Base Part Number
    CZRF52C20
  • Impedance
    50Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    50Ohm
  • Reference Voltage
    20V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA