  • CZRFR3V6B-HF
CZRFR3V6B-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRFR3V6B-HF
HK JDW NO:
186-CZRFR3V6B-HF
Package:
1005 (2512 Metric)
Datasheet:
CZRFR3V6B-HF
Purchasing and Inquiry
CZRFR3V6B-HF Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 15μA @ 1V is required.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2.5% is set.Zener (Nom) voltage is reduced to 3.6V during operation.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
CZRFR3V6B-HF Features
reverse leakage current of 15μA @ 1V
15μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
CZRFR3V6B-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRFR3V6B-HF applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRFR3V6B-HF
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    1005 (2512 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±2%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    15μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.6V
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    2.5%
  • Working Test Current
    5mA