  • CZRFR52C22-HF
CZRFR52C22-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRFR52C22-HF
HK JDW NO:
186-CZRFR52C22-HF
Datasheet:
CZRFR52C22-HF
Purchasing and Inquiry
CZRFR52C22-HF Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 17V.Voltage (Tol) is limited to 5%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 22V.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).Ideally, this device should operate at a reverse test voltage of 17V.
CZRFR52C22-HF Features
reverse leakage current of 100nA @ 17V
100nA @ 17V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
CZRFR52C22-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRFR52C22-HF applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRFR52C22-HF
    1005 (2512 Metric)
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
    30
  • Reference Standard
    IEC-61000-4-2
  • JESD-30 Code
    R-PBCC-N2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    55Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 17V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Reference Voltage
    22V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    22V
  • Zener Voltage
    22V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    0.1μA
  • Reverse Test Voltage
    17V