  • CZRFR52C2V7-HF
CZRFR52C2V7-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRFR52C2V7-HF
HK JDW NO:
186-CZRFR52C2V7-HF
Datasheet:
CZRFR52C2V7-HF
Purchasing and Inquiry
CZRFR52C2V7-HF Overview
A reverse leakage current of 75μA @ 1V is required to supply this electrical device.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 2.7VV.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).A reverse test voltage of 1V is recommended for full operation of this device.
CZRFR52C2V7-HF Features
reverse leakage current of 75μA @ 1V
75μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
CZRFR52C2V7-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRFR52C2V7-HF applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRFR52C2V7-HF
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
    30
  • Reference Standard
    IEC-61000-4-2
  • JESD-30 Code
    R-PBCC-N2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    83Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    75μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    83Ohm
  • Reference Voltage
    2.7V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    2.7V
  • Zener Voltage
    2.7V
  • Voltage Tol-Max
    4.99%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    75μA
  • Reverse Test Voltage
    1V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    1005 (2512 Metric)
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±5%