  • CZRFR52C8V2-HF
CZRFR52C8V2-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRFR52C8V2-HF
HK JDW NO:
186-CZRFR52C8V2-HF
Datasheet:
CZRFR52C8V2-HF
Description:
ZENER DIODE 7Ohm ±5% 8.2V 100nA @ 6V -55°C~125°C 200mW 2 Terminations ZENER 1005 (2512 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CZRFR52C8V2-HF
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
    30
  • Reference Standard
    IEC-61000-4-2
  • JESD-30 Code
    R-PBCC-N2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    7Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    0.1μA
  • Reverse Test Voltage
    6V