  • CZRFR5V6B-HF
CZRFR5V6B-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRFR5V6B-HF
HK JDW NO:
186-CZRFR5V6B-HF
Datasheet:
CZRFR5V6B-HF
Description:
ZENER DIODE 25Ohm ±2% 5.6V 2μA @ 3V -55°C~125°C 200mW 1005 (2512 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CZRFR5V6B-HF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1005 (2512 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Impedance
    25Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    2.5%
  • Working Test Current
    5mA