  • CZRNC55C15-G
CZRNC55C15-G
advertisement
Manufacturer No:
CZRNC55C15-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-CZRNC55C15-G
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
CZRNC55C15-G
Description:
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 15V 100nA @ 11V -55°C~150°C 500mW 2-SMD, No Lead
Step5Bar-code shipping tag
CZRNC55C15-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    30Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 11V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Reference Voltage
    15V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    15V
  • Zener Voltage
    15V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA