  • CZRT55C27-G
CZRT55C27-G
advertisement
Manufacturer No:
CZRT55C27-G
HK JDW NO:
186-CZRT55C27-G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
CZRT55C27-G
Purchasing and Inquiry
CZRT55C27-G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 18.9V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 27V.Setting the working test voltage to 2mA will allow this device to operate.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
CZRT55C27-G Features
reverse leakage current of 100nA @ 18.9V
100nA @ 18.9V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
CZRT55C27-G Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRT55C27-G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRT55C27-G
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±7%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    350mW
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    80Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 18.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    27V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    27V
  • Zener Voltage
    27V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    2mA