  • CZRU52C6V8-HF
CZRU52C6V8-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRU52C6V8-HF
HK JDW NO:
186-CZRU52C6V8-HF
Datasheet:
CZRU52C6V8-HF
Step5Bar-code shipping tag
CZRU52C6V8-HF
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CZRU52C6V8
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    8Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA