  • CZRU8V2B-HF
CZRU8V2B-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRU8V2B-HF
HK JDW NO:
186-CZRU8V2B-HF
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
CZRU8V2B-HF
Description:
ZENER DIODE 7Ohm ±2% 8.2V 500nA @ 6.5V -55°C~125°C 150mW 2 Terminations ZENER 2-SMD, No Lead
Step5Bar-code shipping tag
CZRU8V2B-HF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±2%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
    30
  • Reference Standard
    IEC-61000-4-2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    7Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6.5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    2.5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    0.5μA
  • Reverse Test Voltage
    6.5V