  • CZRUR2V7B-HF
CZRUR2V7B-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRUR2V7B-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-CZRUR2V7B-HF
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
CZRUR2V7B-HF
Purchasing and Inquiry
CZRUR2V7B-HF Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 75μA @ 1V.Zener (Nom) voltage is reduced to 2.7V during operation.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
CZRUR2V7B-HF Features
reverse leakage current of 75μA @ 1V
75μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
CZRUR2V7B-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRUR2V7B-HF applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRUR2V7B-HF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    75μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    2.7V
  • Zener Voltage
    2.7V