  • CZRUR5V1B-HF
CZRUR5V1B-HF
advertisement
Manufacturer No:
CZRUR5V1B-HF
HK JDW NO:
186-CZRUR5V1B-HF
Datasheet:
CZRUR5V1B-HF
Purchasing and Inquiry
CZRUR5V1B-HF Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 2μA @ 2V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.1VV.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
CZRUR5V1B-HF Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
CZRUR5V1B-HF Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRUR5V1B-HF applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRUR5V1B-HF
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e4
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Impedance
    50Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    50Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V