  • CZRV5250B-G
CZRV5250B-G
advertisement
Manufacturer No:
CZRV5250B-G
HK JDW NO:
186-CZRV5250B-G
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
CZRV5250B-G
Description:
ZENER DIODE 25Ohm ±5% 20V 100nA @ 15V -60°C~150°C 200mW SC-76, SOD-323
Step5Bar-code shipping tag
CZRV5250B-G
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Operating Temperature
    -60°C~150°C
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    25Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Reference Voltage
    20V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    6.2mA