  • CZRW55C9V1-G
CZRW55C9V1-G
advertisement
Manufacturer No:
CZRW55C9V1-G
HK JDW NO:
186-CZRW55C9V1-G
Package:
SOD-123
Datasheet:
CZRW55C9V1-G
Purchasing and Inquiry
CZRW55C9V1-G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 6V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5.5%).Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.This device should be operated with a 5mA working test voltage.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
CZRW55C9V1-G Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
CZRW55C9V1-G Applications
There are a lot of Comchip Technology CZRW55C9V1-G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CZRW55C9V1-G
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    9.1V
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    5.5%
  • Working Test Current
    5mA