  • D101J29C0GF6UJ5R
D101J29C0GF6UJ5R
advertisement
Manufacturer No:
D101J29C0GF6UJ5R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-D101J29C0GF6UJ5R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
D101J29C0GF6UJ5R
Description:
D 100pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.295Dia 7.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
D101J29C0GF6UJ5R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    100pF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    D
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±5%