  • D251K12B
D251K12B
advertisement
Manufacturer No:
D251K12B
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-D251K12B
Package:
D
Datasheet:
D251K12B
Description:
1-Termination D
Quantity:
In Stock : 1283
Step5Bar-code shipping tag
D251K12B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to D251K12B .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Stud
  • Package / Case
    D
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Number of Terminations
    1
  • Max Operating Temperature
    180°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    HIGH CURRENT CABLE
  • JESD-30 Code
    O-XUPM-H1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Max Surge Current
    5.7kA
  • Output Current-Max
    255A
  • Application
    POWER
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Number of Phases
  • Peak Reverse Current
    30mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    5.7kA
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    4700A
  • Reverse Voltage
    1.2kV
  • Forward Voltage-Max
    1.57V