  • D2E097-BI56-A4
D2E097-BI56-A4
advertisement
Manufacturer No:
D2E097-BI56-A4
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-D2E097-BI56-A4
Package:
Datasheet:
D2E097-BI56-A4
Description:
CENTRIFUGAL BLOWER, 97MM, 230VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D2E097-BI56-A4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    External
  • Material
    Metal
  • Weight
    3.3lbs 1.5kg
  • Material - Frame
    Steel
  • Operating Temperature
    -40~176°F -40°C~80°C
  • Series
    D2E097
  • Size / Dimension
    Rectangular - 161mm Lx165mm H 97mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.450A
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Ingress Protection
    IP20
  • Current Rating
    450mA
  • Approval Agency
    CE
  • RPM
    1850 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower, Centrifugal
  • Thermal Support Device Type
    AC FAN
  • Diameter
    97mm